Jak vybrat stropní ventilátor

Uložit

Výběr správného stropního ventilátoru není jen o výběru barvy a designu. Je třeba brát v potaz i některé klíčové faktory, které musíte zvážit při svém rozhodování s cílem získat maximální účinnost ventilátoru.

1. Rozhodněte se , kam chcete nainstalovat ventilátor

Většina ventilátorů je umístěna ve středu místnosti, což umožňuje plynulý tok vzduchu v celé místnosti. Nicméně, pro větší pokoje mohou být vhodnější 2 ventilátory nebo i více. Pro pomoc s návrhem do velkých místností (haly, restaurace, čekárny) nás neváhejte kontaktovat, rádi poradíme! Z bezpečnostních důvodů neinstalujte ventilátor nad postelí.

Umístění stropního ventilátoruUmístění stropního ventilátoru

2. Zvažte různé faktory místnosti

Velikost pokoje

Malá - do velikosti 20 m² (4x5 m): Doporučujeme ventilátory o průměru 122 cm (malé ložnice, šatny, menší kuchyně).

Vybírejte zde:
Stropní ventilátory o průměru 76 cm Stropní ventilátory o průměru 90 cm Stropní ventilátory o průměru 105 cm Stropní ventilátory o průměru 112 cm Stropní ventilátory o průměru 122 cm

 

Střední - 20 až 30 m² (5x5 m): Doporučujeme ventilátory o průměru 132 cm a výše (střední ložnice, kuchyně, malé rekreační plochy).

Vybírejte zde:
Stropní ventilátory o průměru 132 cm

 

Velká -  30 až 40 m² (6x7 m): Doporučujeme ventilátory o průměru 142 cm a výše, např. řada Industrial (velké pokoje, jídelny, skleníky).

Vybírejte zde:
Stropní ventilátory o průměru 142 cm Stropní ventilátory o průměru 150 cm

 

Výška stropu

Nízký strop (260 cm): Hugger montáž bez možnosti prodlužovací tyče.

Standartní strop (260 až 300 cm): Downrod montáž s možností prodlužovací tyče.

Vysoký strop (300 cm a více): Downrod s nainstalovanou prodlužovací tyčí o délce 46 cm.

Vzdálenost lopatek ventilátoru od podlahy

Instalace stropního ventilátoru při standardní montáži (bez prodlužovací tyče) sníží v místě montáže strop zhruba o 40 cm. Tuto skutečnost musí brát v úvahu hlavně vyšší lidé, žijící v prostorách s nižším stropem.

3. Přemýšlejte o elektřině

Vzhledem k tomu, že stropní ventilátory vyžadují stejné množství energie jako většina stropních svítidel, elektrický obvod by neměl být přetížen.

Elektrické zapojení stropního ventilátoruElektrické zapojení stropního ventilátoru

Pokud ventilátor obsahuje svítidla, ujistěte se, že elektrický obvod je schopen zvládnout ventilátor i světlo. Nejnáročnější ventilátory v nabídce se pohybují okolo 300W díky 5 bodovým světlům. Ve většině případů to elektroinstalace zvládá bez problémů. Jestliže máte ve Vašem bytě/domě starší rozvod elektřiny, měli by jste požádat elektrikáře o proměření elektrického obvodu. Pokud je rozvod nedostačující, pak musí být natažený nový okruh ke stropnímu ventilátoru.

Ventilátor se montuje na montážní konzoli, dodávanou spolu s ventilátorem. Podklad musí být pevný a rovný - žádný sádrokarton, ani šikmé plochy (pouze u systému downrod je možnost úhlu stropu 20°)!

4. Vybírejte kvalitní ventilátor

Levné neznačkové stropní ventilátory často přinášejí problémy. Nejen že bude levný ventilátor hlučný a elektricky nespolehlivý, ale také nebude dosahovat parametrů, které neznámý výrobce deklaruje, jako jsou otáčky motoru RPM, průtok vzduchu, kvalitní ložiska atd. Levné ventilátory mají motory, které nejsou dostatečně silné, aby zvládly odpor vzduchu spojený s větším rozestupem lopatek a produkují bzučivý zvuk.

Westinghouse logoWestinghouse - kvalitní ventilátory z USA

Proto kupujte jen lety prověřenou značku stropních ventilátorů Westinghouse, kde výrobce používá pouze kvalitní součástky a deklaruje 10-letou záruku na motor. Náš eshop je největším dodavatelem stropních ventilátorů této značky v České republice - zaručujeme nejširší možný výběr, ihned k odběru.

Vybírejte zde:
Základní stropní ventilátory
Základní
Klasické stropní ventilátory
Klasické
Tradiční stropní ventilátory
Tradiční
Moderní stropní ventilátory
Moderní
 Se světlem / Bez světla   Se světlem / Bez světla   Se světlem / Bez světla   Se světlem / Bez světla

 

5. Příslušenství

Vybírejte zde:
Dálkové ovládání ke stropnímu ventilátoru
Dálkové ovládání
Prodlužovací tyče ke stropnímu ventilátoru
Prodlužovací tyče
Náhradní skla ke stropnímu ventilátoru
Náhradní skla

 

6. Další tipy a rady

Rozhodněte se, zda chcete, aby byl stropní ventilátor ústředním bodem místosti nebo aby splynul se stropem. Poté si stačí vybrat stropní ventilátor podle barvy.

Přikupte si dálkové ovládání do ruky nebo na stěnu, pokud instalujete ventilátor na vysoký strop, na tahový spínač pravděpodobně nedosáhnete.

Pokud chcete více světla v místnosti, zakupte si stropní ventilátor se světlem.

Stropní ventilátor by měl běžet ve směru hodinových ručiček v zimě (pro pohyb teplého vzduchu od stropu k podlaze) a proti směru hodinových ručiček v létě (tvorba chladného vánku).

Přejeme příjemný nákup!

Stropní ventilátor animace